Skip to content

90 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1972

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Jan 21, 2019

Property Information

Block56
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$281,100
61%
Total Assessment$461,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,892+4.2%
2024$12,371+2.7%
2023$12,044+1.8%
2022$11,832-10.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 9410, Page 748NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 8355, Page 111Recorded10/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 1972