Skip to content

9 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block66
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
36%
Improvement Value:$299,400
64%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152+4.2%
2024$12,621+2.7%
2023$12,287+1.8%
2022$12,070-7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973