Skip to content

21 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 21, 2016

Property Information

Block57
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
54%
Improvement Value:$166,600
46%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+4.2%
2024$9,822+2.7%
2023$9,563+1.8%
2022$9,394-15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9168, Page 23Recorded12/28/2016

Property Sale

Sale
$177,044

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 8846, Page 519NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920