Skip to content

181 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block59
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
38%
Improvement Value:$292,300
62%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152+1.5%
2024$12,959+2.7%
2023$12,616+1.8%
2022$12,394-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915