Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
177 W 48th StBayonne, NJ 07002
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 1996
Property Information
Block59
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description4S-B-A-17U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$680,000
45%
Improvement Value:$823,200
55%
Total Assessment$1,503,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $42,029 | +4.2% |
| 2024 | $40,331 | +2.7% |
| 2023 | $39,264 | +1.8% |
| 2022 | $38,572 | +16.9% |
Property History
No events match the selected filters.