Skip to content

201 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block59
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,273
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
44%
Improvement Value:$238,500
56%
Total Assessment$426,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911+4.2%
2024$11,430+2.7%
2023$11,127-21.3%
2022$14,139+18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930