Skip to content

187 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block59
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,523
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
34%
Improvement Value:$367,600
66%
Total Assessment$555,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,521+4.2%
2024$14,893+2.7%
2023$14,499+1.8%
2022$14,244+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,523DeedBook 9112, Page 138Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5417, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1920