Skip to content

23 Sycamore RdBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$708,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block5
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
35%
Improvement Value:$330,900
65%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,145+4.2%
2024$13,573+2.7%
2023$13,214+3.1%
2022$12,815-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$708,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 9624, Page 497Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5011, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1970