Skip to content

205 Avenue B(Unit C0102)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block60
Lot17
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-F-D-4U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
47%
Improvement Value:$83,100
53%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,418+4.2%
2024$4,239+2.7%
2023$4,127+1.8%
2022$4,054-22.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8741, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1920