Skip to content

925 Broadway(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block85
Lot18
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-C&4U3G-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage603
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
56%
Improvement Value:$55,600
44%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,568+4.2%
2024$3,424+2.7%
2023$3,333+1.8%
2022$3,274-42.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft603DeedBook 9384, Page 98Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7956, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1920