Skip to content

452 Avenue E(Unit C0104)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block409
Lot16
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-B-CONDO-8U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage595
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
57%
Improvement Value:$54,000
43%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,523+4.2%
2024$3,381+2.7%
2023$3,291+1.8%
2022$3,233+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 9489, Page 31

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5066, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1920