Skip to content

1025 Avenue C(Unit C0203)Bayonne, NJ 07002

Built 1951

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Jun 10, 2014

Property Information

Block63
Lot2
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-60U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage803
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
47%
Improvement Value:$87,400
53%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+4.2%
2024$4,397+2.7%
2023$4,281+1.8%
2022$4,206+142.5%
Property History

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 8978, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1951