Skip to content

1011 Avenue C(Unit C0209)Bayonne, NJ 07002

Built 1951

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
May 21, 2009

Property Information

Block63
Lot2
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-60U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage703
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
42%
Improvement Value:$93,800
58%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,510+4.2%
2024$4,328+2.7%
2023$4,213+1.8%
2022$4,139+172.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 8667, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1951