Skip to content

1025 Avenue C(Unit C0304)Bayonne, NJ 07002

Built 1951

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jul 3, 2020

Property Information

Block63
Lot2
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-60U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage754
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
48%
Improvement Value:$79,100
52%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225+4.2%
2024$4,054+2.7%
2023$3,947+1.8%
2022$3,877+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft754DeedBook 9516, Page 898Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 7369, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1951