Skip to content

20 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Feb 24, 2026

Property Information

Block64
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,400
49%
Improvement Value:$182,500
51%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,241+4.2%
2024$11,746+2.7%
2023$11,435+1.8%
2022$11,234+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,020DeedBook 9966, Page 995Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 9788, Page 915NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5364, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1920