Skip to content

34 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block57
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,300
41%
Improvement Value:$259,000
59%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,255+4.2%
2024$11,760+2.7%
2023$11,448+1.8%
2022$11,247+18.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft2,043DeedBook 9913, Page 774Recorded7/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920