Skip to content

27 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block66
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
47%
Improvement Value:$199,200
53%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,421+4.2%
2024$10,000+2.7%
2023$9,735+1.8%
2022$9,563-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920