Skip to content

31 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 2017

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block66
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
29%
Improvement Value:$440,600
71%
Total Assessment$620,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,352+4.2%
2024$16,651+30.5%
2023$12,757+1.8%
2022$12,532-16.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,936DeedBook 9265, Page 762NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 9067, Page 822NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2015