Skip to content

86 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block68
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
46%
Improvement Value:$210,200
54%
Total Assessment$391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,932+4.2%
2024$10,491+2.7%
2023$10,213+1.8%
2022$10,033-15.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9450, Page 701Recorded11/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955