Skip to content

1001 Avenue C(Unit C0303)Bayonne, NJ 07002

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block69
Lot4
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-18U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
50%
Improvement Value:$89,200
50%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+4.2%
2024$4,816+2.7%
2023$4,689+1.8%
2022$4,606+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 9537, Page 804Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 9350, Page 24Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 9054, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1985