Skip to content

950 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block82
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
25%
Improvement Value:$421,000
75%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,674+4.2%
2024$15,041+8.5%
2023$13,859+1.8%
2022$13,615+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,876DeedBook 9452, Page 804Recorded11/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920