Skip to content

182 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block76
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,602
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
38%
Improvement Value:$303,500
62%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,748+4.2%
2024$13,192+2.7%
2023$12,843+1.8%
2022$12,617-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920