Skip to content

170 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 22, 2007

Property Information

Block76
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
44%
Improvement Value:$241,700
56%
Total Assessment$435,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,168+4.2%
2024$11,676+2.7%
2023$11,367+1.8%
2022$11,167-7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 8133, Page 182Recorded2/16/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920