Skip to content

120 W 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block79
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
39%
Improvement Value:$305,100
61%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,983+4.2%
2024$13,418+2.7%
2023$13,063+1.8%
2022$12,833+7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 7160, Page 217Recorded10/30/2003

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4963, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1920