Skip to content

1070 Jf Kennedy Blvd(Unit C0401)Bayonne, NJ 07002

Built 1971

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block79
Lot3
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description8S-BF-26U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
53%
Improvement Value:$100,000
47%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,936+4.2%
2024$5,696+2.7%
2023$5,545+1.8%
2022$5,448-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9837, Page 410Recorded7/29/2024

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9504, Page 76NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9223, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1971