Skip to content

137 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block83
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
55%
Improvement Value:$157,000
45%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+4.2%
2024$9,391+2.7%
2023$9,142+1.8%
2022$8,981-22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950