Skip to content

452 Avenue E(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block409
Lot16
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-B-CONDO-8U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
57%
Improvement Value:$53,000
43%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,445+4.2%
2024$3,305+2.7%
2023$3,218+1.8%
2022$3,161+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft580DeedBook 9956, Page 344Recorded1/12/2026

Property Built

Built

Year Built: 1920