Skip to content

713 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block86
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,500
49%
Improvement Value:$175,200
51%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+4.2%
2024$9,302+2.7%
2023$9,056+1.8%
2022$8,896-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920