Skip to content

70 W 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 16, 2009

Property Information

Block88
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
48%
Improvement Value:$192,400
52%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,412+4.2%
2024$9,991+2.7%
2023$9,727+1.8%
2022$9,556-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 8706, Page 658Recorded12/28/2009

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 7155, Page 172Recorded10/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920