Skip to content

90 W 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block88
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
45%
Improvement Value:$212,600
55%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,876+4.2%
2024$10,437+2.7%
2023$10,161+1.8%
2022$9,982+46.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9580, Page 797Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8882, Page 493

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 8882, Page 493NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920