Skip to content

39 W 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block89
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
52%
Improvement Value:$167,100
48%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705+4.2%
2024$9,313+2.7%
2023$9,066+1.8%
2022$8,907-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 8288, Page 100NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/7/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920