Skip to content

27 W 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block89
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-G-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
33%
Improvement Value:$404,700
67%
Total Assessment$604,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,120+4.2%
2024$16,428+2.7%
2023$15,993+1.8%
2022$15,712-3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 9853, Page 339Recorded10/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1989