Skip to content

38 E 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block90
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,987
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
46%
Improvement Value:$212,100
54%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+4.2%
2024$10,520+2.7%
2023$10,242+1.8%
2022$10,061-2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,276
DeedBook 5296, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1920