Skip to content

94-96 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block96
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,000
37%
Improvement Value:$325,100
63%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,374+4.2%
2024$13,793+2.7%
2023$13,428+1.8%
2022$13,192+17.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft2,584DeedBook 9934, Page 902Recorded10/6/2025

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 8755, Page 369NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/29/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920