Skip to content

15 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
45%
Improvement Value:$219,300
55%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,064+4.2%
2024$10,617+2.7%
2023$10,336+1.8%
2022$10,154-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 6017, Page 9Recorded7/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920