Skip to content

893-897 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block93
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-3U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,330
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,500
38%
Improvement Value:$770,300
62%
Total Assessment$1,242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,749+4.2%
2024$33,344+2.7%
2023$32,462+1.8%
2022$31,890-16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940