Skip to content

683 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2024

Property Information

Block94
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,355
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
48%
Improvement Value:$232,900
52%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,453+4.2%
2024$11,950+2.7%
2023$11,634+1.8%
2022$11,429-7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920