Skip to content

32 E 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block94
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
52%
Improvement Value:$160,500
48%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,420+4.8%
2024$8,988+2.7%
2023$8,750+1.8%
2022$8,596-12.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 8931, Page 889Recorded9/13/2013

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 8912, Page 172NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/4/2013

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 7630, Page 251Recorded8/3/2005

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5844, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1920