Skip to content

99 W 41st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block96
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,641
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
53%
Improvement Value:$239,300
47%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,296+4.2%
2024$13,718+2.7%
2023$13,355+1.8%
2022$13,120+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,641DeedBook 9273, Page 284Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5295, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920