Skip to content

91 W 41st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$611,000
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block96
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,533
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
65%
Improvement Value:$148,800
35%
Total Assessment$420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,516+4.3%
2024$11,040+2.8%
2023$10,741+1.8%
2022$10,548-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$611,000

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 9562, Page 479NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920