Skip to content

881 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block97
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
78%
Improvement Value:$71,200
22%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+4.2%
2024$8,618+2.7%
2023$8,390-8.4%
2022$9,158+17.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 9558, Page 418Recorded5/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920