Skip to content

39 W 41st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 8, 2006

Property Information

Block97
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$266,300
60%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,479+4.2%
2024$11,974+2.7%
2023$11,657+1.8%
2022$11,452-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 8126, Page 302Recorded2/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920