Skip to content

46 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block97
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$216,800
55%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,095+4.2%
2024$10,646+2.7%
2023$10,364+1.8%
2022$10,182-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,522DeedBook 9027, Page 9Recorded3/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920