Skip to content

30-32 E 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block98
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,188
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
43%
Improvement Value:$255,100
57%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,585+4.2%
2024$12,076+4.9%
2023$11,507+1.8%
2022$11,300-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 9450, Page 231NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920