Skip to content

6908 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1979

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block10
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,253
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
25%
Improvement Value:$310,100
75%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,857+3.4%
2024$16,301+1.2%
2023$16,114+0.5%
2022$16,027+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft3,253DeedBook 8087, Page 31Recorded1/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 1979