Skip to content

332 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 15, 2014

Property Information

Block20
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$132,300
49%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,855+3.4%
2024$10,497+1.2%
2023$10,377+0.5%
2022$10,320+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8974, Page 213Recorded5/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1914