Skip to content

429-31 69th StWest New York, NJ 07093

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block16
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1 S B & C B
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
52%
Improvement Value:$110,700
48%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,523+3.4%
2024$9,214+2.9%
2023$8,956+0.5%
2022$8,907+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9949, Page 935Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8737, Page 51Recorded6/17/2010

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8737, Page 51