Skip to content

426 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1915

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block18
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-S-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,081
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
42%
Improvement Value:$147,100
58%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,238+3.4%
2024$9,900+1.2%
2023$9,787+0.5%
2022$9,734+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,081DeedBook 9583, Page 647Recorded7/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915