Skip to content

420 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2007

Property Information

Block18
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
41%
Improvement Value:$151,200
59%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,404+3.4%
2024$10,061+1.2%
2023$9,946+0.5%
2022$9,892+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906