Skip to content

318 71st StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Date
Nov 16, 2024

Property Information

Block23
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
46%
Improvement Value:$123,400
54%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,025+3.5%
2024$8,719+1.2%
2023$8,616+0.6%
2022$8,569+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4921, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1900